Záchranka Zlínského kraje zvyšuje kvalitu péče o terminálně nemocné

25.04.2024 11:14

ZZS ZLÍNSKÉHO KRAJE - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje posunuje péči o pacienta v terminálním stádiu onemocnění na vyšší úroveň. Zapojila se do celorepublikového projektu spolupráce urgentní a paliativní péče. Cílem je, aby vážně nemocný člověk trávil poslední chvíle svého života doma se svými blízkými, místo na akutním lůžku v nemocnici. Díky tomu se i sníží počty opakovaných výjezdů záchranářů ke stejným pacientům i množství rehospitalizací v závěru života těžce nemocného člověka.
„Poslední dny života člověka v terminálním stadiu onemocnění jsou sice povětšinou předvídatelné, nicméně výjezdy záchranářů jsou v těchto případech velmi časté. Důvodem je nejen to, že blízcí se na záchranáře obracejí při náhlém zhoršení stavu nemocného, ale i to, že často nemají jinou možnost a netuší, kam jinam se obrátit,“ řekl náměstek léčebné péče ZZS Zlínského kraje Dorián Pfeifer.
Dostupná data ukazují, že 62 procentům očekávaných nemocničních úmrtí v ČR z důvodů terminální progrese chronického onemocnění předchází výjezd záchranářů. Z celkového počtu zemřelých na onkologickou diagnózu v zemi záchranka zasahuje v posledních týdnech jejich života u každého pátého pacienta a většina těchto zásahů se uskuteční v posledních třech dnech života.
„V současné době se nacházíme v první fázi projektu, kdy proškolení operátoři na lince 155 třídí pacienty podle RAPID-PCST (Palliative care screening tool). Operátorka zjišťuje například anamnézu nemocného, zda byl opakovaně hospitalizován, zda trpí chronickou bolestí i to, zda se jeho stav celkově zhoršil. Jde zatím o sběr dat, která nám leccos napoví o situaci ve Zlínském kraji,“ uvedla Martin Havrdová, lékařka vsetínské oblasti ZZS Zlínského kraje a koordinátorka projektu v rámci ZZS Zlínského kraje.
V další fázi záchranáři získají nové možnosti, jak takovou výzvu řešit jinak než převozem do nemocnice. Přímo v terénu budou moci předat akutní případy rovnou do péče zkušených pracovníků domácích hospiců. Takoví pacienti budou častěji zůstávat ve svém domácím prostředí a získají lepší přístup ke specializované paliativní péči. „Postup v terénu se bude vždy odvíjet od stavu a situace u konkrétního pacienta. K přání jeho samotného i jeho blízkých zůstat v domácím prostředí budeme přihlížet zejména v případě, kdy benefit z hospitalizace bude nejistý. Na prvním místě vždy zůstane zajištění péče na co nejvyšší úrovni,“ vysvětlil Dorián Pfeifer.
„V tuto chvíli se scházíme s poskytovali paliativní péče v oblasti Vsetín a snažíme se domluvit systematickou spolupráci. Projekt chceme nejdříve vyzkoušet na menším území a poté jej postupně rozšířit do celého Zlínského kraje,“ doplnila Jana Katrušáková, záchranářka a členka skupiny, která projekt na záchrance koordinuje.
Náměstek léčebné péče ZZS Zlínského kraje Dorián Pfeifer ve středu 17. dubna  s tímto projektem vystoupil také na Odborné konferenci k paliativní péči, která se konala v Kroměříži a organizovaly ji Sociální služby města Kroměříže.

Gabriela Netopilová Sluštíková, Vlastimil Langer

Foto: Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje